Algas rändlindude loendus Põõsaspea neemel

Põõsaspea neemel algas 1. juulil rändlindude loendus, mille käigus kogutakse infot valdavalt taiga ja tundra veelindude arvukuse kohta.

Arktiliste veelindude loendusel Põõsaspea neemel saadakse väärtuslikku teavet peamiselt Põhja-Venemaal pesitsevate rändlindude arvukuse kohta. Ornitoloogid jälgivad näiteks punakurk-kauri, auli, mustvaerase, tõmmuvaerase, merivardi, valgepõsk-lagle ja mustlagle rännet. Esimese kümne päeva jooksul on nähtud juba kümneid tuhandeid linde, suures mustvaeraste parves märgati ka esimest haruldust – isast prillvaerast (Melanitta perspicillata).

Uudiseid rändlindude loenduse kohta saab jälgida Põõsaspea neeme veebipäevikust. Oktoobri esimesel ja viimasel nädalavahetusel toimuvad juhendatud linnuvaatlused, kus saavad osaleda kõik huvilised.

Põõsaspea neem on Eesti mandriosa loodepoolseim neem ning Põhja-Euroopa üks olulisemaid rändlindude koondumiskohti. Arktiliste veelindude ulatuslikke talvitus- ja pesitsusalasid ei suudeta loendustega katta, seega saab olulist infot just Põõsaspea seirepunktist.

Lindude seiret Põõsaspeal tegi esimest korda 2004. aastal Viron Lintuseura. Eesti Ornitoloogiaühing on jätkanud loendustega iga viie aasta järel. Loendusperiood algab juulis ja kestab neli kuud.

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Lisainfo:
Margus Ellermaa
Projektijuht
Eesti Ornitoloogiaühing
margus.ellermaa@gmail.com
www.eoy.ee/poosaspea/

Eesti Ornitoloogiaühing valis 2020. aasta linnuks tuttpüti.
Foto: Sander Sirelbu.

Eesti Ornitoloogiaühing avalikustas järgmise aasta linnu

Möödunud nädalavahetusel Paluperas toimunud suvepäevadel kuulutas Eesti Ornitoloogiaühing välja järgmise aasta linnu, kelleks on tuttpütt. Käesoleva aasta lind öösorr annab teatepulga tuttpütile üle 2020. aasta alguses.

Loe edasi ...

Ajakirja Hirundo värske number annab ülevaate Eesti lindude arvukusest

Eesti Ornitoloogiaühingu ajakirja Hirundo äsja ilmunud numbris keskendutakse sel korral Eesti lindude, sealhulgas eraldi rööv- ja metsalindude arvukusele.

Loe edasi ...

Enne jaanilõkke süütamist kontrolli, ega keegi pole lõkkeaset vahepeal enda koduks kuulutanud. Fotol kivitäksid.
Foto: Triin Leetmaa.

Enne jaanitule süütamist veendu, et lõkkes pole linnupesa

Jaanilaupäeva ja võidupüha tähistatakse traditsiooniliselt lõkke tegemisega. Enne tule süütamist aga veendu, et valmis seatud oksahunnikusse pole mõni lind või loom oma pesa teinud.

Loe edasi ...

Tule suveööl öösorre otsima!

Sumedatel suveöödel võib teiste loodushäälte seas kuulda ka aasta linnu öösorri vokiketramist. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub huvilisi juunis ja juulis loodusretkedele salapärase ööketraja radadele.

Loe edasi ...